Login
 
The IGC Ranking List
 
Click on a pilot name to see more details of their performances. Click on a competition name to see its results.
Ranking List
Position
Rating Score Name Nationality Best Performance Class Year Position Image
92 6 948.0 Christophe Abadie FRA FAI Sailplane Grand Prix, France 18m 21 1
78 152 950.7 Marilyne Abadie-Bérard FRA Championnat de France Standard+15 mètres+Biplace 20m 15 m 22 1
4365 New Entry 345.2 Michael Abell USA US Regionals Sportsclass 22 20 No image
618 68 845.1 Jan-Lucas Aberle GER German Junior Championships Standard 21 5
3900 177 435.7 Peter Abonyi SVK Slovak Gliding Championship Club 17 22 No image
100 32 946.0 Laurent Aboulin FRA World Gliding Championships Two Seater 16 1
1729 91 694.4 Stéphane Aboulin FRA Championnat de France classes 18 mètres et Libre Open 18 5 No image
4560 244 288.8 Agnes Abrok HUN Hungarian National Gliding Championship Open 16 20 No image
5090 337 37.0 John Absolon AUS Australian Nationals Sportsclass 19 16 No image
1724 277 695.1 Andrea Abt GER Lilienthal-Glide Open 18 17
186 26 925.9 Guido Achleitner AUT Kitzbueheler Alpen Pokal Handicapped 18 1 No image
1790 48 688.4 Christoph S. Ackermann SUI Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb 15m 21 1
191 4 924.1 Jim Acketoft SWE Uppsala Masters Open Racing 19 1
509 106 863.5 Margherita Acquaderni ITA Championnat de France classes 18 mètres et Libre 18m 19 HC
3368 161 510.2 Andrea Acquaderni ITA Coppa città di Ferrara 2021 Handicapped 21 19 No image
3245 143 531.2 Jan Adam CZE Czech Junior Championships Club 21 21 No image
431 77 877.3 Aland Adams USA US Nationals 18m 21 10 No image
584 63 849.6 Maciej Adamski POL Leszno Cup 15m 18m 20 1 No image
2177 111 648.6 Enno Adema FRA Championnat Régional Auvergne-Rhône-Alpes Multiclass 19 2 No image
1990 292 667.9 Jason Adriaan RSA South African Nationals Club 19 3 No image
4290 New Entry 362.4 Jérôme Affolter SUI CRVV Neuchâtel Handicapped 22 8 No image
3723 249 460.3 Sönke Ahlborn SUI Swiss Junior Championship Juniors 21 7
3028 121 556.7 Kristoff Ahlner GBR British Junior Nationals Handicapped 21 14 No image
2887 199 573.7 Wilm Ahrens GER Offenes Märkisches Vergleichsfliegen Club 16 11 No image
4481 117 316.2 Peter Aigen GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb 15m 18 13 No image
4318 86 357.3 Thomas Aigner AUT Pribina Cup 15m 16 12 No image
1228 63 753.6 Andrew Ainslie USA US Nationals 18m 21 23 No image
3048 57 554.7 Vesa Airaksinen FIN Finnish Nationals Open 17 8 No image
2137 107 653.2 Francesca Aitken GBR British Nationals Standard/15m/Open Standard 21 8 No image
163 159 930.6 Wim Akkermans BEL Pribina Cup Open 22 1 No image
1371 201 736.1 Thibault Alasnier FRA Championnat de France Standard+15 mètres+Biplace 20m Multiclass 18 6 No image
1863 408 681.6 Peter Albeck HUN Hungarian Nationals 15m mixed 19 6
4373 23 342.3 Johanna Alberding GER German Women national Championship and Qualification Competition Club 18 26 No image
2791 89 583.8 Alberto Albertazzi ITA Coppa Internazionale del Mediterraneo Club 16 5 No image
3270 149 526.9 Mathieu Albertini FRA Championnat Inter-Régional Grand-Ouest Club 21 11 No image
2184 262 647.8 Beat Albrecht SUI Jeseniky Spring Cup Handicapped 21 13
3113 261 546.0 Alexander Albrecht GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Two seater 17 11
4496 76 311.2 Emmanuel Alcover FRA Concours International de Bailleau Vitesse 18 33 No image
5174 294 5.4 Johannes Aldrian AUT Hungarian National Gliding Championship Handicapped 17 DNF No image
1943 92 672.5 Derek Aldridge NED Dutch Open Militairy championship Club 18 2 No image
4994 288 103.1 Mark Aldridge NZL Canterbury Soaring Championships Open mixed 17 8 No image
2686 548 596.8 Dochkin Aleksey RUS Open Gliding Championships of Russia Combi 19 HC No image
342 202 894.5 Pete Alexander USA US Nationals 18m 22 7
3037 183 556.0 Maxim Alexandre BEL Coupe des Ardennes Open 21 7
4571 161 285.8 Florea Alexandru Florin ROU Romanian National Championship Club 18 7 No image
2943 134 567.1 Simoliunas Algirdas LTU Baltic Cup Combi 19 9 No image
4533 260 298.3 Dick Algra NED Dutch Open Militairy championship Open 18 9 No image
1187 56 759.0 Mulder Alison GBR British Nationals Club Class Club 21 9 No image
3302 100 522.8 Jay Allardyce CAN Canadian National Championships Club 18 4 No image
1456 917 725.9 Lorenzo Allegrini ITA Coppa città di Ferrara 2022 Handicapped 22 17
673 51 834.5 Clement Allen GBR British Junior Championships Handicapped 18 2
3063 118 552.5 Michel Allenou FRA Championnat Régional Occitanie Multiclass 18 2 No image
3753 22 455.3 Magnus Alm SWE Swedish Nationals Two seater 19 5 No image
4726 New Entry 228.5 Angel Pedro Alonso Alonso ESP Copa Pirineos Club 22 6 No image
3587 1115 479.2 Mikkel Als DEN Danish Nationals Club 22 10 No image
318 70 899.5 Jake Alspaugh USA US Seniors Handicapped 21 3 No image
3123 111 545.0 Stefan Altenburger GER Qualifikationsmeisterschaft Zwickau 18m 18 9
2280 11 637.1 Moritz Althaus GER Qualification Competition Lachen Speyerdorf 18m 16 6 No image
666 395 835.2 Paul Altrichter AUT Junior World Gliding Championships Club 17 2
335 49 896.1 Werner Amann AUT Coppa Città di Rieti Club B 19 2
5151 372 16.1 Tobias Amann AUT Austrian Junior Nationals Handicapped 21 17 No image
4275 230 365.4 Andrea Amati ITA Ferrara Cup Handicapped 17 18 No image
4392 98 339.8 Veronika Ambrozova CZE Czech Regional Championship Club 17 39 No image
4843 247 181.2 Rick Amery AUS Australian State Competition (WA) Multiclass 17 16 No image
4825 242 189.1 Richardson and Dewey AUS Australian State Competition (WA) Multiclass 20 21 No image
418 11 879.3 Jan W. Andersen DEN Danish Nationals Club 17 1 No image
729 64 826.5 Anders M. Andersen DEN Sun-Air Cup and Junior Nationals Handicapped 18 4 No image
677 730 833.6 Knud Moller Andersen DEN Danish Nationals 15m 16 4 No image
900 682 799.5 Svend Andersen DEN Danish Nationals 18m 17 2 No image
1220 463 754.2 Martin Steen Andersen DEN Sun-Air Cup and Junior Nationals Junior 18 1
4706 New Entry 234.3 Emil Andersen DEN Sun-Air Cup and Junior Nationals Handicapped 16 28 No image
3944 175 428.0 Rasmus Fribert Andersen DEN Sun-Air Cup and Junior Nationals Junior 18 9 No image
1185 156 759.1 Kevin Kjær Andersen DEN Sun-Air Cup and Junior Nationals Juniors 21 3 No image
531 133 859.1 Jens Andersen DEN Sun-Air Cup and Junior Nationals Juniors 20 1 No image
1941 57 672.6 Flemming Andersen DEN Danish Nationals 20m 20 1 No image
2670 240 598.6 Jay Anderson AUS Australian State Competition (NSW) Open 16 6
4333 88 353.2 Scott Anderson AUS Australian State Competition (NSW) Club 17 7 No image
953 9 791.1 Kevin Anderson USA US Seniors Handicapped 20 21 No image
4459 247 322.6 Anders Andersson SWE Swedish Nationals Club 18 15 No image
1725 83 694.9 Oliver Andersson SWE Swedish Nationals Club 18 1 No image
2297 108 635.5 Emil Andersson SWE Swedish Regionals (DM Västra) 18m 21 2 No image
2445 77 620.4 Ulf Andersson SWE Feringesträcket Safe Skies Handicapped 19 3 No image
3496 148 491.4 Karl Andersson SWE Ödestugu Safe Skies Handicapped 19 4 No image
5179 379 4.4 Andreas Andersson SWE Feringesträcket Safe Skies Handicapped 19 17 No image
5089 374 37.3 Ola Andersson SWE HDI Safe Skies Dala-Järna Handicapped 21 7 No image
4367 236 345.1 Josef Andrasovsky CZE Safari Cup Two seater 18 9 No image
2237 105 642.1 Lars Andree GER Niedersächsische Segelflugmeisterschaften Club 16 3 No image
4763 224 211.6 Louis Andreini FRA Championnat Régional Junior Occitanie Multiclass 19 12 No image
1495 60 721.0 Johnny Andresen DEN Danish Nationals 20m 17 2 No image
3251 - 530.1 Robert Andrewartha GBR Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Two seater 17 8 No image
2570 182 607.5 Richard Andrews USA US Seniors Handicapped 20 37 No image
4310 227 359.3 Olf Andriessen NED Dutch Open Militairy championship Two seater 18 11 No image
1529 New Entry 717.5 Brayer Andy USA US Nationals Sportsclass 22 8 No image
4737 204 225.4 Paolo Angelini ITA Coppa Città di Varese Handicapped 20 17 No image
5063 329 54.9 Timo Angenendt GER Sun-Air Cup and Junior Nationals Juniors 20 18 No image
2020 13 664.8 Florian Anklin SUI Swiss Sailplane Cup Multiclass 20 4 No image
3350 154 513.4 Landau Anthony GBR British Junior Nationals Handicapped 21 19 No image
3493 754 491.7 Keller Antoine BEL Open Belgian Gliding Nationals 18m Open 21 16
4130 214 396.1 Pilat Antonin CZE Highland Gliding Cup Club 18 27 No image
4553 75 293.3 Adam Anzulewicz POL Grudziadz Regional Championship Club B 18 16 No image
3210 121 535.5 Team AR GBR British Junior Nationals Handicapped 19 DNF No image
3762 958 454.3 Erik Gamél Arberg DEN Danish Nationals 18m 22 13 No image
3645 206 470.4 Lucas Archie GBR British Junior Nationals Handicapped 21 22 No image
1216 27 754.7 Daniel Arday HUN Hungarian National Gliding Championship Handicapped 17 6 No image
3543 177 484.7 Jan Erik Arendal NOR Open Norwegian Championship Open 16 6 No image
522 255 861.6 Jorge Arias Riera ESP Spanish National Championships 15m 18 1
1796 651 687.3 Stéphane Armitano FRA Championnat Régional PACA Multiclass 18 3 No image
3567 44 481.5 Richard Arnall GBR e-Glide Multiclass 20 15 No image
4232 107 375.9 Lothar Arndt GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Two seater 17 16 No image
1386 180 733.5 Steve Arndt USA US Seniors Handicapped 21 19 No image
2226 345 642.9 J. G. Arnold GBR British Nationals Two seater 18 2 No image
103 47 944.9 Sarah Arnold USA Womens World Gliding Championships Standard 20 1
601 589 847.4 Jason Arnold USA US Regionals Sportsclass 22 1 No image
1206 New Entry 756.0 Ernst Arnold SUI US Regionals Sportsclass 22 7 No image
2191 142 647.0 Matthias Arnold GER Junior Qualification Competition (4) Club 17 1 No image
5125 321 22.7 Samantha Arnold GBR British Junior Championships Handicapped 18 41 No image
4301 New Entry 360.9 Romain Arnoux FRA Championnat Interrégional Est Multiclass 16 7 No image
1892 49 678.3 Joshua Arntz GER Bayreuth Wettbewerb 18m 16 10
882 9 802.3 Tibor Arpas SVK Slovak Gliding Championship 15m 21 3 No image
14 1 972.0 Tom Arscott GBR European Gliding Championship Club 19 1
4803 243 198.0 Kai Arstila FIN Jannen kisat Open 17 8 No image
3622 12 474.3 Max Artner AUT Pribina Cup Club 16 18
2411 186 624.3 Tomas Aruani GER Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb Two seater 18 2 No image
2584 497 606.4 Yuriy Asaturov Rus Open Gliding Championships of Russia Combi 19 6 No image
2980 121 561.8 John Ashcroft USA US Seniors Handicapped 20 39 No image
1968 204 669.9 Janne Asikkala FIN Jannen kisat Open 17 2 No image
915 951 797.0 John Aske Ole NOR Eskilstuna International Open Racing 18 4 No image
2586 40 606.3 Henrik Åslund SWE Bergslagsträffen HDI Handicapped 19 3 No image
4185 210 383.1 Lars Asplund SWE HDI Safe Skies Dala-Järna Handicapped 21 4 No image
1398 170 732.3 Stefan Astley GBR British Nationals Club Class Club 16 6 No image
4250 3 371.8 Kevin Atkinson GBR British Nationals Open 19 13 No image
1154 184 764.3 Matthew Atkinson AUS Australian Nationals Sportsclass 19 11 No image
2541 22 610.4 Richard Atkinson AUS Australian State Competition (SA) club 21 3 No image
4040 61 411.4 Jacques Aubert-Maguero FRA Championnat Régional Nouvelle Aquitaine Multiclass 19 12 No image
2879 169 574.3 Vincent Audibert FRA Klippeneck-Segelflug-Wettbewerb 18m 19 13 No image
714 202 828.7 Amélie Audier FRA Championnat de France Classe Club Club 18 3
2566 183 608.0 Sören Auen GER Offenes Märkisches Vergleichsfliegen Two seater 18 3 No image
4615 104 271.1 Andreas Auer AUT Austrian Junior Nationals Handicapped 19 13 No image
1168 202 762.4 Gerold Auerbach AUT Grimming-TAL Handicapped 18 1 No image
1877 210 680.0 Andre Augennadel GER International Military Gliding Competition Club 19 8 No image
2983 117 561.4 André Augennadel GER Offenes Märkisches Vergleichsfliegen Club 18 13 No image
5146 328 17.2 Benoit Auger FRA Championnat Régional Nouvelle Aquitaine Multiclass 18 10
4721 185 230.0 Bernard Augey FRA Championnat Régional Occitanie Multiclass 18 7 No image
3259 123 528.6 Uwe Augustin GER Qualifikationsmeisterschaft Zwickau 18m 18 11 No image
1589 276 712.1 Clemens Augustin GER Copa Pirineos Club 22 2 No image
3686 43 465.2 Mikalai Ausiannikau BLR Open Gliding Championships of Russia Combi 19 HC No image
4051 4 409.5 Tim Austen NZL South Island Gliding Championships Racing 18 2 No image
1474 230 723.6 David Austin NZL Central Districts Regionals Racing 20 1 No image
4776 New Entry 207.8 Lennert Auwermann GER Junior Qualification Competition Brandenburg Club 22 20 No image
1635 238 706.0 Luciano Avanzini ITA Ferrara Cup Combi 17 2
2549 74 609.5 Tomaž Avsenek SLO Pribina Cup Open 16 5 No image
1376 529 735.1 Gunnar Axelsson SWE Pribina Cup Club 17 3
3589 45 479.1 Carlos Ayllon Fernandez ESP Spanish National Championships 15m 17 8 No image
4620 182 268.4 Maxime Azema FRA Concours amical du Pic-Saint-Loup Multiclass 19 4 No image
 
Click on a letter to list Pilots whose surnames start with that letter
 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z 
 
If you wish to edit or add to your personal details, Please Login
Loading...